Kuchařka

Kuchařka z ostrova Sardinie

Sardegna 2014

Letos s námi jel na Sardinii i fotograf Marek. Cestu jsme si užili dohromady a zpátky na ostrov se můžeme vrátit kdykoliv - díky desítkám krásných fotek.

Orgosolo

Město banditů, murales, Picassa a jeho Guerniky, levičáků, odpůrců útisku, politických vzkazů proti vládě v Římě, polomrtvé místo...Taky město, kde třikrát do hodiny potkáte policejní hlídku, a kde se na vás servírky neusmějí, natož, aby vás obsloužily. (Ale když už, tak přinesou bohovsky skvělé café.) Procházet místní uličky a číst všechny příběhy o "nebezpečném Orgosolu" je dost vzrušující. Něco je prostě ve vzduchu. Strach jsme tu ale rozhodně neměli. Ostatně přes den tu kromě turistů nenarazíte na živou duši.

Náš tým

Někdy si říkám, jak je možné, že jsme zvládli udělat kuchařku ve čtyřech lidech. Divím se, ale vím proč to tak je. Moc jsme ji jí přáli a chtěli jsme a chceme, aby byla snejlepší na světě. A to úplně stačí. K jádru (já (texty, recepty, foodstyling) + Blanka (dekorstyling) + Marek (fotky) + David (produkce)) někdy přibyly moje děti, Ema a Hugo, pak ještě grafička a korektorka a nakonec Tomáš. Ten vyfotil sardskou hostinu.

S Blankou jsem se sházela asi nejvíc. Pracovně i nepracovně. Ladily jsme detaily, zkoušely jak a co funguje, povídaly si. A někdy jsme jen tak lelkovaly.

Dekor

V dubnu jsem vyndala knížky z prvních osmi polic v naší knihovně. Pečlivě je uložila do banánových krabic a udělal místo na dekor. A začali jsme s Blankou shromažďovat talíře, mističky, etažéry, příbory, zapékací mísy, kokotky, tácy, dózy, ubrusy, skleničky...Všechno to, co může dát jídlu výraz. Zkoušeli jsme jak co funguje, všechno jsme zas a znovu vytahovaly a zandávaly do polic. Mimo to jsme trávily dlouhé hodiny na Aukru, vstávaly brzy ráno, abychom byly zavčasu na bleším trhu na Kolbence. Blanka obcházela obchody i bazary, jely jsme do Martinic nebo třeba jen na bývalé nákladové nádraží Žižkov pro kovové židle. Já kreslila návrhy, Blanka vyšívala, dohadovaly se, natíraly prkna, talíře i papírové kelímky. Nevím, jak jsme to mohly stihnout. Každopádně, zavalily jsme náš byt vším možným i nemožným.